ERP nehézségek a 90-es években verzus manapság: A fejfájások fejlődtek, de nem tűntek el

Az ERP-hibák világa nem új keletű. Bizonyára hallottál már rémtörténeteket – projektekről, amelyek túllépték a költségvetést, bevezetési ütemtervekről, amelyek a végtelenségig elhúzódtak, és rendszerekről, amelyek egyszerűen nem hozták meg a várt előnyöket.

Az ERP-hibák története: Hogyan tanultunk az 1990-es évek kudarcából?

 

Az ERP-rendszerek bevezetésének nehézségei nem köthetők egyetlen időszakhoz, de a '90-es évek klasszikus hibái és a mai szervezetek által tapasztalt problémák között jelentős különbségek vannak. Az alapvető kihívások – emberek, folyamatok, technológia és adatok – ugyanakkor viszonylag állandóak, még ha megjelenési formáik változtak is.

Ebben a blogban visszatekintünk az 1990-es évek ERP-kudarcaira, és megnézzük, hogyan alakultak át ezek a kihívások az évtizedek során.

Az 1990-es évek: Az ERP-rendszerek varázslatos ígéretei és keserű tanulságai

Az 1990-es években az ERP-rendszerek még újdonságnak számítottak. Az akkori ígéretek szinte mesébe illőek voltak: egyetlen integrált rendszer, amely kezeli a pénzügyeket, a HR-t, a gyártást és az ellátási láncot egyetlen platformon!

A vállalatok – különösen a nagyvállalatok – szinte versengtek, hogy bevezessék ezeket a rendszereket, abban a hitben, hogy ez a technológia a jövőbe repíti őket. Azonban a tanulási görbe meredek volt, és a hibák költségei gyakran óriásiak.

ERP Failure in the 90s vs. Today: The Headaches Have Evolved, But Not Disappeared

Három tanulság az első ERP-kudarcokból

Testreszabás és összetettség: A biztos kudarc receptje

A '90-es évek ERP-rendszerei rendkívül merev és bonyolult megoldások voltak. Ahhoz, hogy egy szervezet egyedi igényeihez igazítsák ezeket, gyakran mélyreható testreszabásokra volt szükség. Ez olyan volt, mintha egy kerek lyukba próbálnánk különböző méretű négyzet alakú dugókat beilleszteni.

Minden testreszabás csak tovább növelte a rendszer bonyolultságát, nehezítette a bevezetést, és szinte lehetetlenné tette az új verziókra való frissítést.

Egy híres példa erre a Hershey 1999-es esete. A vállalat az SAP-t és más szoftverkomponenseket kombináló új ERP-rendszer bevezetését tűzte ki célul, hogy hatékonyabbá tegye működését. Azonban a bevezetés annyira elhúzódott és összetett volt, hogy a rendszer működésképtelenné vált a kritikus halloweeni időszak alatt, késleltetve a cukorkák szállítását. Az eredmény? Jelentős bevételkiesés és egy elrettentő példa az ERP-rendszerek hibáiról.

Ez a kudarc nem csupán technológiai természetű volt. Sokkal inkább a változáskezelés és a hatalmas testreszabási folyamatok elégtelen kezelésére vezethető vissza.

Költség- és Időkeret-túllépések: Az ERP Projektek Klasszikus Története

Az ERP rendszerek bevezetésének történetében a '90-es évek a költség- és időkeret-túllépések aranykoraként maradtak fenn. Ezek a projektek gyakran úgy viselkedtek, mint egy fekete lyuk: ha egy vállalat egyszer belekezdett, nehezen tudott kiszállni belőle anélkül, hogy hatalmas összegeket és éveket veszített volna.

Az átlagos ERP-implementáció akkoriban évekig tartott, és a költségek nem ritkán tízmilliós vagy akár százmilliós nagyságrendűre rúgtak.

A problémák még a legnagyobb cégeket sem kerülték el. Egy emlékezetes példa a '90-es évek végéről a FoxMeyer nevű gyógyszer-elosztó vállalat, amely az ERP-rendszer bevezetésével kívánta javítani logisztikáját és működését. Azonban az eredeti tervekhez képest jelentősen megnövekedett költségek, valamint más tényezők miatt a projekt végül hozzájárult a vállalat csődjéhez.

Ebben az időszakban sok vállalat alábecsülte az ERP-projektek tényleges méretét és összetettségét. A vezérigazgatók és cégvezetők gyakran vakon hagyatkoztak a hatékonysági ígéretekre, és úgy hagytak jóvá hatalmas költségvetéseket, hogy nem látták előre, mekkora forrásigénye lesz valójában ezeknek a projekteknek.

Emberek és Folyamatok: Az Alábecsült Tényezők az ERP Projektekben

Az 1990-es években az ERP-rendszerek bevezetésének egyik legnagyobb hibája az volt, hogy a vállalatok túlzottan a technológiára fókuszáltak, miközben elhanyagolták az embereket és a folyamatokat. Sokan úgy tekintettek az ERP-re, mint egy csodafegyverre, amely önmagában képes lesz megoldani a hibás működési folyamatokat vagy modernizálni az elavult munkafolyamatokat.

Ez a szemlélet gyakran vezetett nagyarányú kudarcokhoz. A vállalatok nem igazították működésüket az új rendszerhez, és nem fordítottak elegendő figyelmet a megfelelő képzésekre vagy a változásmenedzsmentre.

Az ERP-rendszer csak annyira jó, mint a felhasználói

Ebben az időszakban sok szervezet nem ismerte fel, hogy egy ERP-rendszer sikere nagymértékben a felhasználók hozzáértésétől és a folyamatok rendszerhez igazításától függ. Egy kiváló példa erre az Egyesült Államok Haditengerészetének ERP-projektje a '90-es évek végén.

A projekt célja az volt, hogy modernizálják a Haditengerészet kiterjedt és összetett logisztikai és pénzügyi rendszereit. Bár a technológia önmagában nagy potenciállal rendelkezett, a projekt komoly akadályokba ütközött. A legnagyobb problémát a változásmenedzsment és a felhasználók képzésének hiánya jelentette. Az alkalmazottak nem voltak felkészülve az új rendszer használatára, és a meglévő folyamatok sem illeszkedtek az ERP által kínált lehetőségekhez.

Tanulság? Az ERP bevezetése több, mint egy egyszerű technológiai projekt; alapos tervezést, reális várakozásokat és az összes érintett fél szoros együttműködését igényli. A múlt hibáiból tanulva a cégek ma már sokkal tudatosabban közelítenek ezekhez a kihívásokhoz.

 Amennyiben a céged folyamatait digitalizálni szeretnéd és szükséged van egy ERP rendszer bevezetésére, keress minket bizalommal!

 

ÜBER UNS

Bei der Fehér Rendszerház Informatikai Kft. vertreten wir seit unserer Gründung im Jahr 2008 mit selbstsicherer Entwicklung das Fachwissen und die Verlässlichkeit in der Informatik. Aus den Rückmeldungen von unseren Partnern gefallen uns die am meisten, dass wir korrekt, wirksam und flexibel sind. Unsere Arbeitsverrichtung wird von der umfassenden Erfüllung der Ansprüche und Bitten unserer Kunden – egal ob es um die vorher besprochenen Themen oder während der Arbeit aufgekommenen Fragen geht – gekennzeichnet.

Facebook

Öffnungszeiten

Unsere Kontaktdaten finden Sie weiter unten

Telefonnummer : +36-30/610-1027

Email: info@frik.hu

Öffnungszeiten: 

Montag- Donnerstag: 09:30-17:30

Freitag: 09:30-16:30

 

opten minosites a hun 2022